Правилото за 2 минути за Хайдутин

Правилото за 2 минути за Хайдутин

Правилото за 2 минути за Хайдутин

Blog Article

Основен двигател през този период вече не е личната мъст, а бунтовният порив с основната цел – народната свобода.

има и майката на Чавдар. Нейните вълнения, тревогата за съдбата на чедото й и силата на майчината любов служат като контрастен фон на решимостта на Чавдар да поеме пътя на борбата. Драмата на майката е в това, че - от една страна – тя е възпитала сина си да не се примирява с несправедливостта, а същевременно иска да го възпре в желанието му да стане хайдутин.

. В паметта на българите обаче те са народни закрилници и борци за свобода. Така постепенно думата хайдутин

Според редица национални предатели се оказва, че макар теглото на българите да е било наистина „

В разговорния език и до днес хайдутин, преминало в диалектното айдук, хайдук, мн.ч. обикновено хайдуци (не хайдути) продължава още да се употребява синонимно (в официалното си властово значение от османско време) вместо „крадец“, „разбойник“.

          Към природното, териториално определено пространство се прибавя и човешкото – сборовете и седенките с моми и момци; Хайдутин механите, където се събират мъжете; планините, където бродят юнаците.

Петър Богдан пише История на България почти век преди История Славянобългарска на Паисий Хилендарски

За представянето на тези земи е използвано олицетворение – те пеят и прославят закрилника на народа. Така с пеенето им се придава качество, присъщо на човека.

          • Много често в народните песни и в поемата се използва инверсия (обръщане) (очи черни, големи; глава къдрава)

Никой не защитавал бедните българи под турско робство, но те запазват корав и непреклонен дух, като при всеки удобен случай вдигат бунтове и въстания, без да се съобразяват с цивилизационния избор на управниците им.

Реторичните въпроси в началото веднага изграждат обаятелния и заинтригуващ образ на хайдутина Чавдар.

лирическият говорител иска не да пита, а да потвърди, че всички знаят кой е Чавдар войвода: и враговете му – чорбаджии и турски сердари, и „клети сюрмаси“

          Чавдар е представен и в диалога с майка си. В думите, с които се обръща към нея, се проявява характерът му – неговата нетърпимост към личното унижение и към страданието на народа, както и решимостта му да бъде борец за справедливост.

Руско-турската ОСВОБОДИТЕЛНА война – причини, бойни действия и резултати

Report this page